29 listopada 2016 Aloes - właściwości zdrowotne
JAKIE SĄ LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI ALOESU?

Aloes to roślina lecznicza, która wydaje się bardzo znana, ale tak naprawdę nie wiemy o niej zbyt wiele jakby się tak bliżej tym zainteresować. W razie potrzeby sięgamy po liście, rozgniatamy i kładziemy na rany. Można także przygotowywać nalewki na aloesie. W opowieściach naszych babć jawi się jako roślina panaceum. Jaka więc jest prawa o aloesie.

Aloes to grubszowatą byliną z rodziny liliowatych. Wyróżnia się w tej grupie 275 gatunków aloesów obejmujących krzewy, drzewa i rośliny zielne. Jest to typowy sukulent, aloes doskonale przystosował do trudnych warunków wegetacji z ograniczoną ilością wodą. Jako roślina pustynna będzie w stanie przetrwać nawet długie okresy suszy przez pojemniki z wodą, które znajdują się w liściach rośliny. Zawarta w pojemnikach woda przekształca się w tym czasie w żel.

W sumie udało się przebadać aloes na tyle, że mamy już wiele ocen, gdy chodzi o właściwości lecznicze. Te udało się znaleźć w 29 gatunkach. Posiadają je takie rodzaje jak aloes drzewiasty (Aloe arborescens) rosnący przede wszystkim w Afryce Południowej i Wschodniej, na Półwyspie Arabskim, na Madagaskarze i Sokotrze, aloes afrykański (Aloe africana), aloes uzbrojony (Aloe ferox), Aloe perryi, Aloe chinensis, Aloe spicata, Aloe saponaria. Jednak najszerzej w lecznictwie używa się Aloe vera.

Liście aloesu

Surowcem pozyskiwanym z aloesu będzie przede wszystkim miąższ znajdujący się w szarozielonych, grubych, mięsistych i mieczowatych liściach. Miąższ będzie galaretowaty, jasnozielony. Z aloesu pozyskuje się pulpę, w skład której wchodzi oprócz miąższu i soku także skóra wierzchnia liści. Oba surowce miąższ z sokiem i pulpa aloesowa mają również inne właściwości. Z tego względu to rozróżnienie jest bardzo ważne.

Miąższ pozyskuje się przez starannie obrane liście ze skóry. Po kilkakrotnym płukaniu masy i wyciśnięciu uzyskuje się czysty żel aloesowy, który jest pozbawiony gorzkiego i silnego przeczyszczającego soku określonego alona, w składzie którego znajdują się przeczyszczające związki.

Aloes - suplement diety już od starożytności

Aloes jako roślina lecznicza znana był od starożytności. W wielu rejonach świata ta roślina określona jest jako zielony lekarz. Używany do leczenia ran, balsamowania zwłok, wyrobu farb. Był to również silny środek przeczyszczający, sokiem z aloesu posługiwali się Grecy oraz Arabowie i Hebrajczycy. Jego nazwa arabska oznacza kwaśną świetlistą substancję. Badania w ostatnich latach prowadzone dają nam jasne dane o zdrowotnym działaniu aloesu.

Zobacz również
Aloes - właściwości zdrowotne

Aloes ma nawilżający charakter, ponieważ jego miąższ to w 96 procentach woda. Jest to jedna z licznych zalet aloesu. W sumie pozostałe cztery procent to masa cennych składników aktywnych...

Mówiąc o właściwościach aloesu w pierwszej kolejności wypada zwrócić uwagę na to, że aż 96 procent jego składu stanowi woda, nic więc dziwnego, że mówimy o rozwiązaniu, dla...

Aloes pod postacią soku i napoju stał się w naszym kraju bardzo popularny. Przez ostatnie dwa lata prym wśród pro zdrowotnych napojów wiodła woda kokosowa a to wszystko za sprawą...