30 listopada 2016 Aloes źródłem zdrowego życia
Aloes do picia. Jak zrobić sok i nalewkę z aloesu?

Wiele osób zastanawia się jak można sobie zrobić zdrowy sok z aloesu, który wpływa doskonale na naszą odporność i regeneruje organizm. Jest na to kilka sposobów. Pierwsza sprawa to zawsze kupno odpowiedniej rośliny.

Wyciąg z aloesu

Zarówno przepis na sok z aloesu jak i na nalewkę zaczyna się tak samo. Konieczne są świeże liście aloesu. do tego również miód lub sok z cytrusów, kiedy chcemy pić go w ciągu tygodnia, natomiast do nalewki musimy mieć stosowny alkohol wódkę, spirytus albo wino.

 

Liście aloesu

Liście aloesowe do przetworów muszą być starsze niż dwuletnie ale młodsze niż pięcioletnie. Dlatego trzeba wiedzieć w jakim jest wieku dana roślin, a gdy rozmnażamy ją notujemy kiedy były wsadzone młode sadzonki. Ogrodnicy zalecają, by kupować rośliny o wysokości około 30 cm wtedy dolne liście będą się nadawały do wykorzystania. Sprawdzamy czy roślina ma również boczne pędy. Jeśli tak to już znak, że żyje ponad rok. Najlepszym surowcem jest Alore vera. Aloes wymaga piaszczystej ziemi oraz jasnego stanowiska, nie może jednak stać w pełnym słońcu. Podlewać należy go umiarkowanie, raz albo dwa razy w tygodniu, żeby nie dopuści do gnicia korzeni. Jeśli mamy zamiar przygotowywać nalewkę czy sok rośliny z której je obcinamy nie podlewamy przez dwa tygodnie. Następnie odcinamy ostrym nożem u nasady i wkładamy do lodówki, ponieważ schłodzenie zwiększy aktywność składników.

Przepisy na sok z aloesu

Aloes z cytrusami

Pęk liści aloesu mniej więcej taki, by zmieścił się w obu dłoniach wkładamy do lodówki na dobę. Po wyjęciu obcinamy brzegi z kolcami i wydrążamy miąższ. Wrzucamy do szerokiego dzbana i dodajemy ½ litra soku z cytrusów, dowolnego. Wszystko miksujemy. Tak otrzymany zawiesisty sok można przetrzeć przez sitko, a potem przelać do butelki z ciemnego szkła oraz umieścić w lodówce. Sok można przechowywać przez tydzień.

Zielone soki

Sok z aloesu z miodem

Obcinamy liście z całej rośliny i przemrażamy w lodówce. Potem całe liście kroimy i miksujemy albo też wkładamy do sokowirówki. Sok miksowany przecieramy przez sito. Do soku dodajemy łyżkę miodu wszystko mieszamy. Przelewamy do butelki z ciemnego szkła. Przechowujemy w lodówce. Można go zażywać 2-3 razy dziennie po łyżeczce albo też pomieszany z sokiem z cytrusów.

Przepisy na nalewkę z aloesu

Nalewkę wzmacniającą przygotowujemy z miksowanych czy przecieranych przez sito liści. Do otrzymanego soku dodajemy czerwone wino jeden na jeden. Wlewamy do butelki z ciemnego szkła oraz odstawiamy w ciemne miejsce na 10 dni. Gotową nalewkę pijemy raz dziennie małymi kieliszkami. Podobnie można przygotować nalewkę na problemy trawienne dodając do świeżych zmiksowanych liści miód oraz spirytus.

Zobacz również
Aloes źródłem zdrowego życia

Pewnie wiele osób słyszało już o dobroczynnych właściwościach aloesu, a sok z aloesu pije coraz więcej naszych rodaków. Coraz więcej osób sięga po butelkę z drogim sokiem, ale...

Sok z aloesu to wspaniały dar natury. Pewnie większość z nas już wie, że jest świetny na różnorakie dolegliwości skórne. Miąższ z liści można aplikować od razu na oparzenia...

Produkty aloesowe - niezawodna skuteczność Jeśli chcemy kupować produkty z aloesu musimy uwzględniać pewnie kwestie, które decydują o tym czy będzie to dobry produkt. Musi on...