Pyrkon 2014 – Relacja

25 marca 2014 RadaR FantasyFilmy i TVGryKomiksyKsiążkiMangaRetro gamesRozrywka bez prąduScience fictionWydarzenia

Pyrkon_2014_baner_300x250

Trzy dni prelekcji, konkursów, turniejów, wystaw i podpisywania autografów. Od 21 do 23 marca fani z całej Polski i nie tylko przybyli jak co roku do Poznania aby wziąć udział w Pyrkonie.  Każda nowa edycja przyciąga coraz więcej gości patrząc po wypełnionych salach prelekcyjnych oraz zatłoczonych korytarzach, trudno się temu dziwić. Przekonajmy się zatem czy Pyrkon 2014 okazał się sukcesem.

W przeciwieństwie do poprzednich lat tym razem organizatorzy postanowili sprzedawać wejściówki dzień przed rozpoczęciem i znieśli obowiązek rejestracji. Można było kupić kilka wejściówek dla siebie i znajomych. Spora kolejka ustawiła się dopiero w sobotę, ale i tak nie wychodziła po za mury wejścia więc można uznać to za widoczny sukces. W piątek dosyć szybko doszło do awarii bramek, ale i z tym organizatorzy sobie poradzili, rozmieszczając gżdaczy przed wejściami.

Program liczył łącznie około 800 godzin, trudno zatem żeby być w dwóch miejscach na raz. Postaram się jednak przedstawić jak wypadł Pyrkon  z mojej perspektywy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prelekcje jak co roku stanowiły lwią część programu, oto te na których się pojawiłem:

Z archiwum podboju kosmosu. Krzysztof Piskorski w trakcie swojej prelekcji zaprezentował wiele mało znanych projektów i odkryć w historii podboju kosmosu. Uczestniczący dowiedzieli się jaka rakieta tak naprawdę pierwsza dotarła do przestrzeni  poza Ziemskiej i dlaczego zakazano testów nuklearnych nad naszą planetą. Prelekcja dobrze zorganizowana i ciekawa, prowadzący kierował swój wykład zarówno do znawców tematu jak i laików, przez co wszyscy rozumieli temat wypowiedzi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hariarze i ich harfy – krótka historia instrumentu z godła Irlandii. Barbara „Maskotka” Karlik opowiedziała jak wyglądała kultura rozwinięta w około tego strunowego instrumentu. Można było w trakcie dowiedzieć się dlaczego obcięcie paznokci muzykowi uznawana jest za jedną z dotkliwszych kar, jak porywczy momentami byli niektórzy wykonawcy, jak zaawansowane narzędzia wykorzystuje się do badania starych instrumentów, oraz zmiany jakie następowały w harfach na przestrzeni lat. Prelegentka posiada dużą wiedzę na temat dziedziny, którą się zajmuje i dzięki temu mogła przedstawić informacje, które trudniej byłoby znaleźć osobie nie siedzącej tak mocno w tym temacie.

Marvel i DC – jak zacząć. Wraz z rosnącym zainteresowaniem komiksami w naszym kraju co raz częściej pojawia się pytanie jak zacząć lekturę kiedy najnowsze numery zeszytów liczą wiele setek, a jest to nasz pierwszy kontakt z postacią. Wojciech „kelen” Nelec znany z portalu www.batcave.com.pl i Andrzej „S_O” Czarnolewski służyli radą. Kelen postanowił wyjaśnić jak reset całego uniwersum DC  zwane New 52  wpłynęło na ułatwienie w odbiorze komiksów przez nowych czytelników. S_O opowiedział o różnicy między Marvelem i DC oraz wyjaśnił konsekwencje wydarzeń z ostatniego eventu Infinity. Jedna godzina okazała się czasem odrobinę krótkim na tak wbrew pozorom rozbudowany temat, ale prelegentom udało się rozwiać większość wątpliwości uczestników związanych z tym tematem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najbardziej wojownicze cywilizacje w sci-fi. Wykład prowadzony przez przedstawicielki Polskiej Społeczności Mandalorian „Manda ‘Yaim” przedstawił uczestnikom dość ogólny zarys ikonicznych wojowniczych kultur znanych z sf. Prelegentki postawiły nacisk na przedstawieniu wszystkich cywilizacji według tych samych przyjętych kryteriów aby pokazać ich silne i słabe strony. Nie było prezentowanych wiele faktów nie znanych zatwardziałym miłośnikom gatunku, ale każdy kto nie znał poszczególnych cywilizacji mógł uzupełnić swoją wiedzę o podstawowe fakty.

Ciemne strony steampunka. Geekozaury i Krzysztof Piskorski opowiedzieli dlaczego wiktoriańskie czasy nie były takie różowe jak to na ogół widzimy w papierowych RPG-ach na nich opartych. Smród, brud, ubóstwo, rozpusta i przytułki gorsze od więzienia. Prowadzący pokazali dlaczego Londyn z tamtego okresu nie był tak przyjaznym miejscem, a społeczeństwo nieustannie wahało się między chęciom rozwoju, a strachem przed tym co nieznane. Trzej prelegenci w dosyć humorystyczny sposób przedstawili ten temat i pokazali jak szeroką wiedzą dysponują.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wprowadzenie do Bestii i Barbarzyńców. Umberto Pignatelli pokrótce opisał całą myśl jaka się kryła za stworzonym przez siebie settingiem RPG. Bestie i Barbarzyńcy razem z podręcznikiem  Adventures zostało ufundowane dzięki stronie www.polakpotrafi.pl, a oficjalna premiera obu książek odbyła się pierwszego dnia Pyrkonu. Jeżeli chcecie poczuć się jak bohaterowie powieści Howarda lub szukacie metody aby wtajemniczyć nowych znajomych w świat papierowych RPG to te dwa podręczniki skierowane są do was.

Centaury, węże i pakowanie próżniowe, czyli jak nie rysować kobiet? Maria „Irian” Wiśniewska chciała pokazać jak karygodne błędy popełniają rysownicy czołowych zachodnich wydawnictw komiksowych. Publiczność często wybuchała śmiechem podczas analizowania różnych kadrów i tłumaczenia dlaczego to co widzieliśmy nie miało sensu. Irian odtworzyła wielu uczestnikom oczy pokazując nie tylko ogół ale i szczegół, który na pierwszy rzut oka mógł uciec przeciętnemu czytelnikowi.

Ty też możesz stworzyć grę. Maciej „miecz” Szcześniak w trakcie trwania swojego punktu pokazał jakie możliwości i zagrożenie stoją przed potencjalnymi twórcami gier. Pokazał kilka darmowych programów, które są pomocne przy stawaniu pierwszych kroków, oraz omówił najczęściej popełniane błędy. Prelegent okazał się bardzo pomocny w stosunku do osób debiutujących w tej branży odpowiadając na wszelakie pytania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kup pan ziółka – jak zagrać przekonywująco zielarza  na Larpie? Daniel „Borsuk” Antoniewicz udzielił kilka pomocnych rad nie tylko w dziedzinie samego zielarstwa, ale głównie położył nacisk na to jak dobrze odegrać taką postać. Od zagospodarowania własnym zakładem poprzez wchodzenie w interakcje z pozostałymi uczestnikami Larpa. Można było się również dowiedzieć jak tanio zdobyć odpowiednie rekwizyty do swojej roli.

JLA serial animowany. Punkt ten odbył się w zastępstwie za 50 twarzy Kapitana Ameryki. Prelegentka opowiedziała dlaczego ta animacja jest dobrą metodą do wciągnięcia znajomych w czytanie komiksów. Zostały zaprezentowane ciekawe fragmenty z 5 sezonowego serialu i krótko omówiono ulubione postacie, oraz to dlaczego Wonder Woman powinna być z Batmanem.

Być jak ninja: Napady, skradanki i plan akcji. Prowadzący ten punkt programu, Piotr „Severin” Sobczak opisał publiczności jak w dobry sposób przeprowadzić sesje skradankową. Wyjaśnił jak zachęcić graczy do cichego unikania strażników zamiast wchodzenia z buta przez drzwi. Na koniec opowiedział odrobinę o systemach, w których mechanika stosuje nacisk na elementy skradankowe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nie same prelekcje jednak cieszyły się sporym zainteresowaniem.  Konkursy gromadziły tylu chętnych, że momentami trudno było w sali ustać nie wspominając już o siedzeniu. Konkurs Heroes of Might & Magic prowadzony przez Tymcia obejmował w swoim zakresie nie łatwe pytania z zakresu fabuły od części III do VI ze wszystkimi dodatkami. Zwycięzcami okazała się drużyna Legion Szkieletów prowadzona przez Daniela Antoniewicza. Kolejny warty uwagi konkurs odbył się w sobotę, Multimedialny konkurs wiedzy o Attack on Titan zgromadził całe tłumy osób chcących wziąć udział. Prowadzący Antek „Caphironeionicus: Czerwiński i Maciej „Spears” Idziorek stworzyli nie łatwy zestaw pytań. Uczestniczy musieli wykazać się dużą wiedzą fabularną odpowiadając na pytania normalne jak i z wykorzystaniem materiału filmowego. Niestety żaden gżdacz nie doniósł obiecanych głośników i trzeba było pominąć pytania muzyczne, ale organizatorzy konkursu poradzili sobie z tą niedogodnością. Najdziwniejszym komentarzem w trakcie konkursu było oburzenie jednej osoby, że w pytaniach są spojlery, nie wiem czy to było żartem czy serio. Dziwna uwaga biorąc pod uwagę uwzględniony w opisie konkursu zakres materiału.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stoiska różnych wystawców jak zwykle cieszyły się uwagą odwiedzających. Po raz pierwszy na Pyrkonie pojawiło się stoisko sklepu komiksowego Multiversum. Wśród licznego zbioru tomów każdy zarówno fan jak i laik znalazł by lekturę wartą jego uwagi. Zaraz obok stoiska komiksowego Biblioteka Uniwersytetu Adama Mickiewicza prezentowała swój zasób komiksów dostępny dla czytelników, zachęcając w ten sposób ludzi do korzystania ze zbiorów nie służących jedynie do nauki w trakcie sesji.

Z ciekawszych premier podczas Festiwalu oprócz wyżej wymienionych Bestii i Barbarzyńców należy też powiedzieć słów kilka o audiodramie Conan Barbarzyńca: Królowa Czarnego Wybrzeża. Nagranie stworzone przez wydawnictwo Sound Tropez jest adaptacją komiksu o tytułowym bohaterze. Recenzja tego dzieła niebawem ukarze się na łamach Hydry.

W budynku nazwany tzw. Pod Iglicą co noc odbywała się impreza z muzyką klubową i nie tylko. Na parkiecie obok robotów tańcowały elfki i wiele innych fikcyjnych postaci. Widok naprawdę oryginalny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W trakcie całego Festiwalu można było wziąć udział w licznych turniejach. Moją uwagę zwróciły rozgrywki figurkowej gry X-Wing. W przeciągu trzech dni rozegrano kilka turniejów pierwszego dnia uczestnicy rozgrywali walki na co raz większą ilość punktów zaczynając od 60, a w niedziele standardowy na 100. Zwycięzcą ostatniego turnieju okazał się Paweł „Koshara” Kosicki grający Rebelią. Mam nadzieję, że za rok Raven Squadron Poznań będą organizować podobne wydarzenie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trzy przepełnione atrakcjami dni. Pyrkon i tym razem mnie nie zawiódł. Widać zresztą, że organizatorzy przyłożyli starania aby zlikwidować największe niedociągnięcia jakim były akredytacje. Widząc ilu chętnych odwiedziło targi zachęcam Organizatorów do wynajęcia kolejnego budynku na potrzeby festiwalu. Wszystko dobre co się dobrze kończy ale nie martwcie się za rok będzie kolejny Pyrkon.

Pozostałe zdjęcia:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

RadaR

Pyrkon

One response to “Pyrkon 2014 – Relacja”


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/